Jõhvikast

Jõhvikas on teada – tuntud vitamiiniallikas, mida võib soodesse ja rabametsadesse otsima minna septembrist kuni lumetulekuni. Jõhvikad on ümarad, punased tugeva kestaga hapud marjad. Neid saab lisada pea kõikidesse roogadesse. Sügis on periood, mis jõhvikate saadavus on kõige suurem ja seega nende marjade kasutamine kõige rikkalikum. Jõhvikas pakub toidulaual suurepärast silmailu, oma ilusate punaste marjadega tekitab söögiisu.

Jõhvikate eripärast maitset võib tasakaalustada apelsinide, õunte, ananasside või pirnidega. Jõhvikate hapukat maitset saab kavalalt ära kasutada toorsalatites, asendades sidrunimahla ja äädika hoopis värskete jõhvikatega või nendest pressitud mahlaga. Selline asendus on tervislikum ja annab salatile parema maitse, samuti annab punane mari salatisse värvi. Kuivatatud sügismarjad lisavad särtsu müslile või kaerahelbepudrule. Kuivatatud jõhvikaid võib süüa maiustuste asemel. Jõhvikate kuivatamisega väheneb marja hapukas maitse, mis ei vähenda jõhvikate kasulikke omadus.

Väga hea sügisese salati saab värskest kapsast, porgandist, jõhvikast ja ananassist. puhastakapsas ja porgand, riivi porgand suure riiviga, kapsas haki peenikesteks ribadeks, lõika värkse ananass kuubikuteks. Seejärel sõtku kapsas ja porgand vähese suhkru ning soolaga pehmeks, nüüd lisada ananassikuubikud ning kõige lõpus punased jõhvikad. Osadest jõhvikatest pressi parema maitse saamiseks salatisse naturaalset jõhvikamahla. Sega salat ettevaatlikult puulusikatega ühtlaseks, serveerimisel puistasalatile kaunistuseks peale mõned jõhvikad, mis annavad oma punase värviga silmailu ja kaunistavad toidulauda.